E
xteriér Vašeho auta potřebuje pravidelnou údržbu. Špína usazená na autě do sebe natahuje vodu a v zimě i sůl. Na místech jako jsou podběhy, podvozek, blatníky, plastové lemy a hrany vzniká elektrolytická reakce neboli koroze. Čistit vůz nesmíme zapomenou ani v zimě, pokud jsou teploty vyšší než -5 °C a auto je vystaveno soli, štěrku a inverzním nečistotám.

První díl tohoto miniseriálu pojednává o tom jak správně umýt auto, jak každodenně, tak jako přípravu pro následující procedury péče o našeho miláčka, tak aby byl stále krásný a zdravý. Každý automobilový nadšenec a ladič ví, že nestačí jen zvolit ty správné díly, perfektně auto upravit a nadupat. Pomyslná třešnička  dokonalé show, je perfektně nablýskaná, zářící a čistá, protože v čistotě je dokonalost.

 

Předmytí

Každá jednotlivá procedura je zásadní. Když odbudete jednu, projeví se to na té druhé. Předmytí je první procedura. K předmytí používáme tlakovou vodu, tzv. wap. Wapem odstraníme hrubé nečistoty z celého auta, jako je bahno, ptačí trus a zbytky všeho co se dá na silnici potkat. Mě osobně nejvíc štvou v létě muška a v zimě je to sůl. Sůl sama o sobě se dá velice snadno odstranit tlakovou vodou, auto je ale pokryto skoro celé, takže musíte umývat pečlivě. Mušky jsou na všech exponovaných místech, jako zrcátka, nárazník kapota a skla, to jsou zároveň části, které nejvíc na autě trpí. Jsou nejvíce vystaveny všem vlivům z hůry. Pokud tedy nemáte přítelkyni, která pokaždé když vyjíždí z garáže, trefí vrata či popelnici.

Velmi moderní je v současnosti používání aktivní pěny v kombinaci s wapem. Po pravdě aktivní pěna je dobrá tak akorát na sundání prachu a na to abyste ze svého miláčka na pár vteřin udělali sněhuláka. Nehledě na to není aktivní pěna ve většině případů PH neutrální, což ve zkratce znamená: „pá, pá přírodní vosku za tisíce“. Pakliže, nám po předmytí wapem zůstávájí i tak mušky na karoserii použijeme odstraňovače hmyzu:

Mytí

Po odstranění hrubých nečistot přichází na řadu samotné mytí. Nepoužíváme žádné kartáče, jarovou vodu, smetáčky, molitanové houby či jiné vychytávky. Pro nejšetrnější umytí našeho kvalitní laku se používají mycí rukavice nelépe z ovčí vlny.

Dlouhé chlupy se všude dostanou, není proto nutné používat detailingový štětec. Rukavice nasákne veliké množství vody. Doporučujeme používat ve spojení s velkým kýblem, ideálně s dvoukýblovou metodou. Rukavice z ovčí vlny má extra dlouhé chlupy.  Přírodní rukavice z ovčích kůží umožňují nejšetrnější a i nejúčinnější způsob mytí. Nečistoty se obalí jednotlivými vlákny rukavice a neposouvají se po laku. Ovčí chlupy nemají sklon k tvrdnutí, můžete tak mycí rukavici používat delší dobu a nemusíte mít strach, že poškodíte lak mikroškrábanci a hologramy. Rukavice jsou schopné natáhnout hodně vody, je dobré je namočit předem. Jelikož se jedná o přírodní materiál, je zapotřebí dodržet postupy, jak s rukavicemi zacházet. Přírodní rukavice se nesmí prát v pračce a po umytí se propláchne vodou a nechají se samovolně proschnout v pokojové teplotě, pověšené za očko nebo například nastrčené na tyči apod.

Na kola a ostatní části mimo lak můžeme použít obyčejnější rukavici ze syntetiky.

Metoda dvou kýblů je velmi jednoduchá a mezi detailery dosti rozšířená metoda mytí auta. Do jednoho kyblíku nalejeme odměřené množství šampónu a teplou vodu. Druhý kýbl si naplníme čistou vodou. Rukavici ponoříme do kýblu se šampónem. Nelekněte se, rukavice z ovčí vlny si do sebe natáhne klidně třetinu kýblu. Šampón z rukavice vymáčkneme na karoserii a roztíráme, mejeme. Po té rukavici vypláchneme v kýblu s čistou vodou. Metodu opakujeme dokud není auto perfektně čisté.

Mřížka v kýblu zabraňuje víření nečistot uvnitř kýblu. Před mytím si zkontrolujte zda nemáte na rukou prstýnky, či na pásku kovovou přezku, prostě cokoli, co by mohlo poškrábat váš lak. Výběr kvalitního šampónu je velmi důležitá věc

Znalosti odborníků z Meguiars v oblasti konstrukčních syntetických polymerů vedly k vývoji zcela syntetického šamponu, který uvolňuje a emulguje i nejtěžší nečistoty a silniční špínu. Toto pH vyvážené složení bez saponátů je šetrné k voskové ochraně (syntetické) a je jemné ke všem lakovaným povrchům, pryžovým a plastovým dílům. Meguiars NXT Car Wash je prvním krokem k vysokému lesku a připravuje lak pro použití Meguiars NXT Tech 2.0 vosku.

Po umytí šampónem opět důkladně auto opláchneme tekoucí vodou.

 

Sušení

Zapomeňte na jelenice, stěrky, hadry apod. Vše zanechává na laku mikroškrábance a sušení neprovedete dokonale. Sušení se provádí dvěma způsoby. Bezkontaktně teplým tlakovým vzduchem, k tomu má ale přístup málokdo. Druhý používanější způsob je sušení speciálními ručníky (towels).

Sušení ručníky provádíme tak, že přiložíme ručník na karoserii a rukama uhladíme, aby do sebe ručník natáhl co nejvíce vody z karoserie.

Takto opakujeme, dokud nevysušíme celé auto. Kola vysušíme pomocí mikrovláknové utěrky (které, barevné, vidíte v pozadí).

Takže auto máme umyto, vysušeno a připraveno na další procedury.

 

 

Nechte se překvapit našimi službami při kterých používáme výrobky nejvyšší kvality.

Cars Care, Vrchlabí

Written by admin